Tirana
few clouds
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
33 %
4.1kmh
20 %
Sht
32 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
41 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Vdes shkencëtarja e vaksinave Sinovac në Indonezi, dyshohet se i mori jetën varianti Delta i Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarja kryesore e provave të vaksinave Sinovac të Kinës në Indonezi, vdiq dje dhe dyshohet si pasojë e Covid-19, varianti Delta, thanë mediat vendase.

Vdekja e Novilia Sjafri Bachtiar vjen ndërsa viktimat nga koronavirusi arrijnë nivele rekord në Indonezi, një nga vendet ku vaksina Sinovac është përdorur më gjerësisht.

Ministri i ndërmarrjeve shtetërore Erick Thohir e ka cilësuar humbje të madhe ndarjen nga jeta të shkencëtares.

“Ajo ishte shkencëtare dhe drejtuese e dhjetëra provave klinike të bëra nga BioFarma, përfshirë provat klinike të vaksinës Covid-19 në bashkëpunim me Sinovac,” tha ai. 

Më shumë

spot_img
spot_img