Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
26 °
Mar
29 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Vdes Presidenti i parë i Ukrainës!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Leonid Kravchuk, njeriu që udhëhoqi Ukrainën drejt pavarësisë në mes të rënies së Bashkimit Sovjetik, ka humbur jetën në moshën 88-vjeçare.

Ka qenë Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit Volodymyr Zelenskyy, ai që konfirmoi vdekjen e tij pa dhënë më tepër detaje.

Kravchuk kishte qenë në gjendje të keqe shëndetësore dhe iu nënshtrua një operacioni në zemër vitin e kaluar.

Ai udhëhoqi Ukrainën si shefi i Partisë Komuniste në vitet në rënie të Bashkimit Sovjetik dhe luajti një rol kyç në rënien e BRSS përpara se të mbante presidencën ukrainase nga viti 1991 deri në 1994.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img