Vdes “Nënë Tereza e Pakistanit”, humanisti Abdul Sattar Edhi

Publikuar tek: bota, më 21:55 08-07-2016 Vdes “Nënë Tereza e Pakistanit”, humanisti Abdul Sattar Edhi

Filantropisti dhe humanisti i njohur nga Pakistani, Abdul Sattar Edhi, ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare pas një sëmundje në mëlçi.

Ai ishte një njeri i veçantë dhe me shpirt të madh që ka ndihmuar mijëra persona në një vend ku pjesa më e madhe e popullsisë jeton në varfëri të skajshme, raporton “Aljazeera”.

Lufta e tij ishte kundër paragjykimeve, mizorisë, ligjeve fetare të njohura si “Faëta” dhe lakmisë. Prandaj në Pakistan e krahasonin me veprën e madhe të Nënë Terezës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gruaja fotografohet në metro duke lexuar 15 faqe të printuara nga profili i Facebook-ut
NATO blindon kufirin me Rusinë, dërgon katër batalione në Europën Lindore »
Article Logic
Execution time: 0.012428998947144
array(1) { ["section"]=> string(63) "vdes-nene-tereza-e-pakistanit-humanisti-abdul-sattar-edhi-45987" }