Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Vdes në moshën 93-vjeçare “babai i Tiramisu”-së, Ado Campeol

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ndahet nga jeta në moshën 93-vjeçare kuzhinieri i njohur italian, Ado Campeol i cilësuar si “babai i tiramisu”.

Campeol ishte pronari i Le Beccherie, një restorant në Treviso ku gruaja e tij dhe një kuzhinier shpikën ëmbëlsirën e famshme.

Ëmbëlsira, e cila përmban biskota të njomura me kafe dhe mascarpone, u shtua në menunë e restorantit në vitin 1972, por nuk u patentua kurrë prej familjes.

Që atëherë, ëmbëlsira është bërë pjesë e rëndësishme e kuzhinës italiane dhe ka arritur të depërtojë në menu-të në mbarë botën.

Lidhur me origjinën e tiramisu-së ka patur debate të shumta, duke përfshirë edhe pretendimet se ëmbëlsira shërbehej si afrodiziak në një bordello në qytetin verior italian të Trevisio-s.

Megjithatë, pranohet gjerësisht se receta është zhvilluar në restorantin e Campeol.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img