Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
2.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
34 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Vdes në moshën 91-vjeçari aktori legjendar, fitues i çmimit OSCAR

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cec4aff19ccde6aa44f8d368619ac222

Christopher Plummer, aktori shekspirian i lindur në Kanada, i cili luajti në filma të njohur dhe shumë të shikuar, vdiq sot në mëngjes në shtëpinë e tij në Connecticut. Ai ishte 91 vjeç.

Chris ishte një njeri i jashtëzakonshëm që thellësisht e donte dhe respektonte profesionin e tij”, tha Lou Pitt, shoku i tij i vjetër dhe menaxheri i tij prej 46 vjetësh. 

“Ai ishte një thesar kombëtar që i gëzohej thellë rrënjëve të tij Kanadeze. Përmes artit dhe njerëzimit të tij, ai preku të gjitha zemrat tona dhe jeta e tij legjendare do të qëndrojë për të gjitha brezat që do të vijnë. Ai do të jetë përgjithmonë me ne”.

Plummer ishte i njohur më së shumti për rolin në filmin “Kapiten von Trapp” një film muzikal fitues i çmimit Oskar. Ai gjithashtu fitoi një Oskar në 2012 për rolin e tij si aktori më i mirë mbështetës tek “Fillestarët”, duke u bërë aktori më i vjetër ndonjëherë që ka fituar Akademinë për Aktorin dytësor.

Ai është i njohur gjithashtu për “The Insider”, “12 Monkeys”, “Star Trek VI: The Undisclosed Country” dhe “A Beautiful Mind”.

Më shumë

spot_img
spot_img