Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
61 %
3.1kmh
100 %
Enj
8 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Vdes në moshën 80 vjeçare John Lewis, ikona e të drejtave civile

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ce39fd06387e37ab596df7a5d9c86550

Ndërron jetë në moshën 80 vjeçare John Lewis, një nga ikonat e lëvizjes për të drejtat civile dhe kongresmen i njohur amerikan. Lewis vuante prej muajsh nga kanceri.

Ai ishte kongresmen demokrat nga Xhorxhia dhe përfaqësonte një zonë që mbulonte pjesën më të madhe të kryeqytetit të saj Atlanta. Në Dhjetor 2019 ai njoftoi vet se ishte diagnostikuar me Kancerin Pankreatik të Fazës 4.

“Unë kam qenë në një lloj luftë – për lirinë, barazinë, të drejtat themelore të njeriut – për gati gjithë jetën time,” tha ai në një deklaratë të lëshuar në atë kohë. “Unë kurrë nuk jam përballur me një luftë ashtu si ajo që kam tani.”

Reagimet për vdekjen e tij kanë qenë të shumta dhe nga drejtuesit më të lartë të SHBA-ve.

“Ai e deshi këtë vend aq shumë, saqë e rrezikoi jetën e vet dhe gjakun e vet që ta bënte ashtu si kishte premtuar. Përgjatë dekadave, ai jo vetëm që gja gjithçka nga vetja për kauzën e lirisë dhe drejtësisë, por frymëzoi gjenerata që u përpoqën ta ndiqnin shembullin e tij”, ka thënë ish-presidenti amerikan Barack Obama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img