Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Vdes manjati i kazinove në Las Vegas, personi i 28-të më i pasur në botë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

af20ccb74211a698171ebbcabbbc4b41

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare, Sheldon Adelson miliarderi amerikan, manjat i kazinove dhe hoteleve në Las Vegas.

Mediat në SHBA bëjnë me dije se Adelson ka ndërruar jetë pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë.

Sipas Forbes, ai kishte një pasuri prej 35 miliardë dollarësh, duke e bërë atë njeriun e 28-të më të pasur në botë.

Adelson shpenzoi një pjesë të madhe të parave të tij për përkrahjen e politikanëve republikanë, si në SHBA dhe Izrael, duke formësuar debatin politik mes dy vendeve.

Ai konsiderohet si një prej figurave më ikonike që ngjalli konkurrencën dhe zhvillimin e Las Vegasit. Adelson ndërtoi aty kompleksin “Venetian” me më shumë se 8,000 dhoma, 150 dyqane dhe restorante. Këtë model ai e përsëriti edhe në Macau dhe Singapore, duke i sjellë atij fitime marramendëse.

Më shumë

spot_img
spot_img