Vdes legjenda ruse, Elvisi i Operas humb betejën me kancerin në moshë të re (VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 11:40 22-11-2017 Vdes legjenda ruse, Elvisi i Operas humb betejën me kancerin në moshë të re (VIDEO)

Vdes legjenda e operas ruse, i njohur ndryshe si “Elvisi i Operas”.

Këngëtari Dmitri Hvorostovsky  vdiq këtë mëngjes në moshën 55 vjeçare. Ai po trajtohej  në Spitalin e Londrës për një tumor malinj të trurit.

Hvorostovsky anuloi të gjitha shfaqjet pasi tumori ndikoi seriozisht  në ekulibrin e tij.  Ai doli për herë të fundit në skenë në një recital në rezidencën e ambasadorit rus në Londër, kur këndoi ari nga Borodin, Glinka, Çajkovski dhe Rahmaninov.

I gjatë,  me një rënie flokësh të parakohshme, Hvorostovsky u lavdërua në të gjithë botën, si dhe u rendit si një nga 50 njerëzit më të bukur të revistës People - një gjë e rrallë për muzikantin klasik. Revista Elle e përshkroi atë si 'Elvisin e operës'.

Lindur në Siberi më 16 tetor 1962, Hvorostovsky këndoi metal të rëndë para se të debutonte në Shtëpinë e Operës Krasnoyarsk, në Rigoletto të Verdit. Ai shkoi për të fituar Çmimin e Parë në të dy kompeticione ruse; Glinka në 1987 dhe në Toulouse në vitin 1988.

Pak kohë pas kësaj, ai filloi të japë koncerte ndërkombëtare. Këngëtari luajti në Operën Metropolitane në Nju Jork, në Shtëpinë e Operës Mbretërore në Kopshtin Covent, në Operën Shtetërore të Berlinit, në La Scala në Milano dhe në Operën e shtetit të Vjenës.

Këngëtari legjendar u kthye në skenë menjëherë pas sesionit të tij të parë të terapisë në shtator të vitit 2015. Së bashku me sopranin rus Anna Netrebko, ai realizoi një pjesë nga opera Il Trovatore në Operën Metropolitane. Kur Hvorostovsky hyri brenda, salla shpërtheu në duartrokitje.

Pas një beteje dy vjeçare me kancerin e trurit, ai vdiq në mënyrë paqësore këtë mëngjes, më 22 nëntor, i rrethuar nga familja pranë shtëpisë së tij në Londër, Britani të Madhe.

“Qoftë ngrohtësia e zërit të tij dhe e shpirtit të tij gjithmonë me ne”, thanë familjarët ndërsa ndanë lajmin e vdekjes.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shtëpia e Bardhë në alarm, kërcënohet me jetë djali i Donald Trump
Pamje përrallore dhe luks në çdo detaj, shtëpitë 95 milion deri në 300 milion dollarë në Amerikë do ju lënë pa mend (FOTO GALERI) »
Article Logic
Execution time: 0.011615991592407
array(1) { ["section"]=> string(87) "vdes-legjenda-ruse-elvisi-i-operas-humb-betejen-me-kancerin-ne-moshe-te-re-video-100467" }