Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
3.6kmh
40 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Vdes ikona e kinematografisë shqiptare, artistët Kita dhe Berisha të pikëlluar: Do ngelesh i paharruar Xhevdet Ferri

spot_img

Lajme të ngjashëm

abff81546118f87022952df2cc6d2300

Ikona e kinematografisë shqiptare aktori dhe regjisori i mirënjohur Xhevdet Ferri është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 59-vjeçare nga një sëmundje e rëndë.

 Menjëherë pas këtij lajmi të hidhur për kinematografinë shqiptare kanë reaguar aktorët e mirënjohur Fatos Berisha dhe Zamira Kita të cilët shkruajnë se kujtimi i tij do të mbetet i paharruar.

“Lamtumirë mik i dashur, Xhevdet Ferri! Do ngelesh i paharruar”, ka shkruar aktorja Zamira Kita. Ndërsa aktori Fatos Berisha ka shkruar “Prehu në paqe Xhoda”.

Ferri ka zhvilluar një karrierë të gjatë artistike që pas filmit të tij të parë të regjistruar që kur ishte ende student. Ndërsa, i fundit ka qenë filmi “Delegacioni”, me regji të Bujar Alimanit. Roli i paharrueshëm për shqiptarët do të mbetet ai i trimit në filmin “Përrallë nga e kaluara” krah të madhit, Robert Ndrenika.

Më shumë

spot_img