Vdes Elie Wiesel, i mbjetuari i Holokaustit dhe fitues i çmimit Nobel

Publikuar tek: bota, më 21:20 02-07-2016 Vdes Elie Wiesel, i mbjetuari i Holokaustit dhe fitues i çmimit Nobel

Është ndarë nga jeta në moshën 87 vjeçare Elie Wiesel.

Wiesel, hebre i lindur në Rumani, ishte i mbijetuar i Holokaustit, shkrimtar, profesor, aktivist politik dhe fitues i çmimit Nobel. Ai ka shkruajtur më shumë se 57 libra, krysisht në frengjisht dhe anglisht, përfshirë librin “Night”, që rrëfente eksperiencën e tij si i burgosur në Aushvic.

Në vitin 1986, Elie Wiesel u vlerësua me çmimin Nobel për Paqen. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FBI merr në pyetje Hillary Clinton
Thellohet masakra në Irak, numri i viktimave shkon në 125 »
Article Logic
Execution time: 0.011106967926025
array(1) { ["section"]=> string(74) "vdes-elie-wiesel-i-mbjetuari-i-holokaustit-dhe-fitues-i-cmimit-nobel-45346" }