Tirana
clear sky
16 ° C
16 °
16 °
72 %
2.1kmh
0 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
19 °
Enj
20 °
E diel, 9 Maj, 2021
spot_img

Vdes austronauti Michael Collins që nuk u ul kurrë në Hënë, pjesë e ekipit Apollo 11

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ndërron jetë në moshën 90-vjeçare austronauti Michael Collins, i cili ishte pjesë e një ekipi të misioneve hapësinore. Collins ishte pjesë e një ekuipazhi prej tre anëtarësh në Apollo 11, misioni i parë i uljes në hënë 1969.

Por ndryshe nga Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin, ai kurrë nuk zbriti në Hënë. Collins qëndroi prapa dhe pilotoi modulin e komandës. Për shkak të kësaj, Collins njihet ndryshe si ‘astronaut i harruar’.

Michael kishte luftuar me kancerin. Familjarët e tij kishin deklaruar se ai i kaloi ditët e tij të fundit në paqe, pranë familjes së tij.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img