Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
42 %
1kmh
20 %
Die
18 °
Hën
17 °
Mar
11 °
Mër
12 °
Enj
12 °
E diel, 2 Prill, 2023

Vdekja e grave shtatzëna, Shoqëria Civile proteston përballë maternitetit me pankarta në duar

Lajme të ngjashëm

Shoqëria civile është ngritur sot në protestë para maternitetit ‘Koço Gliozheni’ në Tiranë.

Ata janë shfaqu me panakarta në duar ku shkruhej “neglizhenca e mjekurt vret”. Në këtë protestë kanë marrë pjesë disa vajza dhe gra, teksa para kamerave janë shprehur se shëndetësia në vend është në kolaps.

Vdekshmëria e nënave është një problematikat kryesore, sidomos për nënat që vijnë nga familjet me të ardhura të ulëta. Të bëhet drejtësi.  Në nuk mund të lejojmë që këto situata të përsëriten, cdo grua meriton të trajtohet me respekt. Neglizhenga e mjekëve është e patolerueshme, nuk mund të lejojmë që të humbasim nënat dhe vajzat tona dhe nga neglizhenca e njerëzve në bazë të aftësisë së tyre paguese” tha një nga protestueset.

Kujtojmë që kjo protestë vjen pas dy nëna të reja shtatzënë humbën jetën. Kujtojmë që pak ditë më parë u raportua se një 34-vjeçare kishte humbur jetën pak orë një procedurë aborti .

Po ashtu një nënë e re humbi jetën në Tiranë e cila ndërroi jetë pak ditë pasi kishte sjellë në jetë foshnjen e saj.

Më shumë