Hapësire reklamuese

Bota

Vdekja e 3 ushtarëve amerikanë në Jordani, SHBA fillon sulmet hakmarrëse në Siri

Shkruar nga Newsbomb
Vdekja e 3 ushtarëve amerikanë në Jordani, SHBA fillon sulmet

SHBA ka nisur të kryejë sulme ajrore në objektiva në Irak dhe Siri, pasi tre ushtarë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në një sulm me dron në një bazë ushtarake në Jordani.

Ky mendohet se është fillimi i asaj që besohet të jetë një seri bombardimesh në shkallë më të gjerë të SHBA-së ndaj militantëve të mbështetur nga Irani. Ata erdhën jo shumë kohë pasi Presidenti Joe Biden mori pjesë në një transferim dinjitoz dhe u takua me familjarët e ushtarëve të vrarë në Jordani.

Uashingtoni fajësoi militantët e mbështetur nga Irani për sulmin në Kullën 22, pranë kufirit sirian.

Sipas CNN, Biden ka qenë nën presion në rritje për t’iu përgjigjur vdekjeve të ushtarëve në një mënyrë që ndalon sulmet e milicisë për mirë.

Militantët e mbështetur nga Irani kanë shënjestruar objektet ushtarake amerikane në Irak dhe Siri mbi 160 herë që nga tetori, dhe disa ligjvënës republikanë i kishin bërë thirrje SHBA-së që të godiste drejtpërdrejt brenda Iranit për të dërguar një mesazh të qartë. Por zyrtarët e administratës kanë qenë të qartë se çdo përgjigje do të ishte proporcionale për të mos përshkallëzuar më tej gjërat në rajon.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese