Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Vazhdon operacioni për nxjerrjen e banorëve nga rrënojat, shkon në 24 numri i viktimave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

84925ecf40b0d5cf40dfb5d005f80186

Ka shkuar në 24 numri i personave që kanë ndërruar jetë si pasojë e tërmetit të rëndë që goditi vendin në orët e para të mëngjesit të sotëm, me magnitudë 6.4 ballë.

Ndërkohë, operacioni i kërkim-shpëtimit për nxjerrjen e banorëve nga rrënojat vazhdon dhe në këto momente dhe deri tani janë shpëtuar në total 46 persona. Sipas informacioneve zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, në total kanë marrë ndihmë mjekësore 650 persona të lënduar kryesisht në gjymtyrë.

Zonat më të prekura nga tërmeti janë Durrësi e Thumana, aty ku dhe janë regjistruar viktimat e kësaj tragjedie dhe të lënduarit më të shumtë.

Pas lëkundjeve fillestare të tërmetit në orën 03:54 të mëngjesit të sotëm, janë regjistruar mbi 250 pasgoditje me intenstitet më të ulët se goditja e parë por me magnitudë relativisht të lartë, nga 2.5 deri në 5.4 ballë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img