Tirana
clear sky
-2.5 ° C
-2.5 °
-2.5 °
50 %
2.6kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Vazhdon kriza, lira turke humb sërish vlerë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vazhdon të rëndohet kriza ekonomike në Turqi. Mediat turke bëjnë me dije se java ka nisur me një rënie të lirës me 3.71% kundrejt dollarit amerikan.

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan deklaroi se në të kaluarën ka arritur që ta ulë inflacionin dhe se këtë gjë do të arrijë ta bëjë sërish.

“Nëse Turqia është tashmë kaq e fortë përballë krizave globale dhe nëse ajo ka kaq shumë vetëbesim për t’i kthyer krizat në mundësi, pas kësaj qëndron pikërisht infrastruktura e fortë. Tani të njëjtën luftë po e bëjmë në ekonomi. Të gjithë indekset, si shifrat e rritjes, prodhimit, punësimit, eksportit dhe ekuilibrat e buxhetit tregojnë për një sukses global të Turqisë. Ashtu siç ka qenë deri më sot, edhe këtej e tutje ekonomia turke do të vazhdojë rrugën e saj në përputhje me rregullat e ekonomisë së tregut të lirë” tha Erdogan.

Erdogan ka detyruar Bankën Qendrore që të ulë normat e interesit, pavarësisht se inflacioni ka arritur në mbi 20 për qind.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img