Hapësire reklamuese

Aktualitet

Vazhdojnë skandalet e "ONE Albania", u jep klientëve letër bakalli me vulë se nuk lëshon dot as kupon tatimor

Shkruar nga Newsbomb

Fotografia e mësipërme është një copë letër bakalli e dhënë nga një dyqan i kompanisë celulare "ONE Albania". Përpos skandaleve të ditëve të fundit që i ka denoncuar Newsbomb.al, tashmë kompania në fjalë nuk lëshon as kupon tatimor për shkak të dështimit të sistemeve të saj.

Siç shihet, një qytetar që ka bërë një rimbushje prej 200 lekësh ditët e fundit, në vend të kuponit tatimor ka marrë këtë letër, e cila është me vulën e dyqanit të "ONE Albania" që e ka lëshuar.

Për të garantuar të drejtën e denoncuesit për të mbetur anonim, numri dhe të dhënat e datës në këtë faturë të lëshuar me dorë janë censuruar, por viti jo, për të vërtetuar se ajo është lëshuar ditët e fundit.

Fatura e leshuar nga "ONE", ne vend te kuponit tatimor

Dy kompanitë që kaluan në pronësi të 4iG International, One Albania dhe Albtelekom, kishin lajmëruar qytetarët se më datë 1 Prill 2023 do të bashkoheshin dhe të gjithë abonentët që ishin pjesë e Albtelekom, do të kalonin automatikisht në ONE Albania.

Siç ka raportuar ditët e fundit Newsbomb.al, ky proces ka dështuar dhe abonentët kanë mbetur pa shërbim për orë të tëra. I ashtuquajturi “proces i unifikimit” nuk është realizuar për shkak të problemeve që nuk janë përballuar dot nga sistemi operativ indian “BOSS”.

Róbert Budafoki, drejtues i 4iG International, kompania e re e telefonisë që ka marrë në pronësi ONE Albania dhe Albtelekom, është shkarkuar nga posti pak ditë më parë. I emëruar në qershor 2022, Budafoki është shkarkuar pas dështimeve që kanë lënë pa shërbim mijëra abonentë.

** Kuponi tatimor është dokument i lëshuar me anë të pajisjeve fiskale apo të pajisjeve të tjera elektronike. Sipas nenit 54 të ligjit Nr.781, datë 14.11.2007, është detyrim ligjor që, personat e tatueshëm, që shesin mallra për konsum final apo ofrojnë shërbime, në njësi të përhershme të hapura për publikun duhet të instalojnë pajisje fiskale dhe të lëshojnë kupona tatimorë...

LEXO EDHE: “ONE Albania” në firo, abonentët braktisin kompaninë celulare pas mungesës së shërbimit! Reagon dhe AKEP-i

LEXO EDHE: Skandali me kompaninë “ONE”/ Gazetari: Më kërkojnë 200 euro për një numër që nuk e kam aktivizuar e as përdorur! Kolegu: Mua refuzojnë të më mbyllin kontratën

LEXO EDHE: “ONE Albania” rrezik për Sigurinë Kombëtare! Dështon bashkimi me Albtelecom, mijëra qytetarë pa shërbim

LEXO EDHE: Dështimet e ONE Albania dhe sistemi operativ indian, i “hanë kokën” shefit hungarez për Ballkanin Perëndimor

LEXO EDHE: Dështimet e One Albania, abonentët ‘masakrojnë’ në rrjetet sociale: Jeni kompani e degraduar, na keni lënë pa shërbim

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese