Tirana
overcast clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
1kmh
90 %
Die
20 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Vatikani pranon emërimin e Visar Zhitit si i ngarkuar me punë i Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vatikani ka pranuar emërimin e Visar Zhitit si i ngarkuar me punë i Shqipërisë në Vatikan, vendim i marë nga Ministria e Jashtme.

Pas një debati të gjatë lidhur me emërimin e Visar Zhitit si ambasador i Shqipërisë në Vatikan, ku u përfshinë krerët më të lartë të politikës dhe besimit fetar, Zhiti është emëruar si i ngarkuar me punë i Shqipërisë në Selinë e Shenjtë.

Emërimi i Zhitit u mbështet nga kryeministri Rama por nuk u dekretua nga presidenti Bujar Nishani. Zhiti do të mbajë vendin e të ngarkuarit me punë, që në mungesë të ambasadorit, është autoriteti më i lartë i përfaqësimit të Shqipërisë në Vatikan. Ky vendim ishte i paralajmwruar nga ministri Bushati, i cili u shpreh në muajin shkurt se shkrimtari do të mbajë një detyrë tjetër, por pa dhënë detaje të mëtejshme.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img