Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

Varianti Omicron: Shtatë simptoma të hershme për t’u dalluar dhe pse ato ndryshojnë nga varianti Delta

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ndërsa bota përpiqet të mësohet me variantin e ri, disa po shprehin lehtësim fillestar për raportet anekdotike nga Afrika e Jugut se ai mund të shkaktojë vetëm sëmundje të lehtë.

Por, para se shkencëtarët të dinë më shumë, cilat janë shtatë simptomat e hershme të raportuara në variantin omicron dhe pse ndryshojnë ato nga varianti delta?

Dr. Angelique Coetzee, kryetare e Shoqatës Mjekësore të Afrikës së Jugut, së pari ngriti alarmin në lidhje me llojin e ri. Ajo tha se simptomat e COVID-19 të lidhura me variantin Omicron kanë qenë “jashtëzakonisht të buta”, shkruan Express.co.uk.

Duke folur për BBC, Dr Coetzee diskutoi se si ajo pa një pacient që shfaqte simptoma të pazakonta që ndryshonin nga ato të lidhura me variantin Delta – lloji më dominues global për momentin. Ajo shpjegoi se një pacient mashkull, rreth moshës 33 vjeç, i tha se ishte “shumë i lodhur ditët e fundit”. Ajo shtoi se pacienti nuk kishte dhimbje të fytit, por e përshkroi atë si një “gërvishtje të fytit”.

Simptomat që kanë të bëjnë me variantin Omicron mund të përfshijnë:

Lodhje ekstreme

Ethe

Dhimbje trupi

Dhimbje koke

Djersitje natën

Rrjedhje të hundës

Gërvishtje fyti

Unben Pillay, një mjek i përgjithshëm, tha në një konferencë të thirrur nga Departamenti i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut se ndërsa “është ende herët”, rastet që ai po shihte ishin zakonisht të buta. “Ne po shohim pacientë të pranishëm me ethe, djersitje gjatë natës dhe shumë dhimbje trupi”, tha ai.

Pacientët që paraqiten me simptoma të Omicron gjithashtu nuk patën një kollë të vazhdueshme ose humbje të shijes ose nuhatjes – simptoma që zakonisht lidhen me variantet e mëparshme të COVID-19.

Një arsye për simptoma kaq të ndryshme në krahasim me variantin Delta mund të jetë për shkak të ndryshimeve në mënyrën se si virusi ndërvepron me qelizat imune. Shumë simptoma të zakonshme të sëmundjes, si ethet ose rrjedhja e hundës, shkaktohen kryesisht nga përgjigjet tona imune ndaj infeksioneve dhe jo nga dëmtimi i drejtpërdrejtë nga viruset ose bakteret. Dallimet në përgjigjet tona imune mund të shpjegojnë gjithashtu pse dy individë nuk përjetojnë domosdoshmërisht të njëjtat simptoma nëse infektohen me të njëjtin virus ose variant.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se do të duhen javë për të kuptuar se si varianti mund të ndikojë në diagnostikimin, terapinë dhe vaksinat.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img