Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Varianti “Omicron”, ekspertët britanikë rekomandojnë dozën e katërt të vaksinës

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilltarët e Qeverisë Britanike për vaksinat, kanë rekomanduar një sërë masash të reja për t’u përballur me ndikimet e përhapjes së variantit të ri të koronavirusit “Omicron”.

Disa nga sugjerimet që ata kanë bërë përfshijnë uljen e moshës për dozën përforcuese dhe marrjen e një doze tjetër për më të rrezikuarit.

Rekomandimet e ekspertëve britanikë:

Dozë përforcuese për të gjithë mbi 18-vjeç

Ulja e kohës së marrjes së dozës së tretë nga doza e dytë, nga 6 muaj në 3 muaj

Dozë e dytë për fëmijët nga mosha 12 deri në 15-vjeç, në jo më pak se tre muaj

Personave me imunitet tepër të dobët u jepet mundësia për një dozë të katërt këtë dimër

Përforcuesit përbëhen nga një dozë Pfizer ose gjysmë doze Moderna

Këto sugjerime vijnë në një kohë kur shumë shtete janë shqetësuar për variantin e ri, ndonëse shumë pak dihet për të.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img