Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
80 %
1kmh
1 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
4 °
E enjte, 27 Janar, 2022

Varianti i ri mund ta bëjë vaksinën 40% MË PAK efektive, shkencëtari amerikan JEP ALARMIN: O Zot, është 500% më infektues

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Lajme tepër të këqija për sa i përket variantit të ri të koronavirusit të shfaqur fillimisht në vendet e Afrikës së Jugut dhe që tashmë njihet si varianti “Nu”.

Shkencëtarët thonë se ky variant mund ta bëjë vaksinën kundër koronavirusit deri në 40% më pak efektive, çka është tepër alarmuese.

Shpresat ishin se varianti Delta do të rrallohej në muajt e parë të 2022 duke bërë që t’a linim pandeminë pas, por lajmet për variantin e ri janë shqetësuese.

Dr. Eric Feigle-Ding, shkencëtar amerikan, thotë se varianti i ri mund të jetë deri në 500% më shumë infektues.

“O Zot – varianti i ri #B11259 mund të jetë deri në 500% më shumë infektues dhe kjo është statistika më tronditëse që kemi deri tani. Gjithashtu varianti Nu ka ka më shumë se 2 herë numrin e mutacioneve të këqija në majat e proteinës se Delta. E frikshme. Shkurt, shqetësimi është se ky variant përhapet shumë më shpejt se çfarë kemi parë. Por nuk dihet ende nëse varianti i ri është më i rëndë se të tjerët që kemi parë gjatë një viti e gjysmë”, shkruan ai në Twitter.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img