Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
77 %
0.5kmh
0 %
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
42 °
Pre
33 °
Sht
36 °
E martë, 3 Gusht, 2021

Varianti i ri i Covid nga Afrika e Jugut, Gjermania regjistron rastin e parë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

107cac0219c8c51e74f4f16501818b58

Në Gjermani është zbuluar rasti i parë i variatit të ri të koronavirusit që u identifikua në Afrikën e Jugut pak ditë më parë.

Ministria e Punëve Sociale në Baden-Württemberg njoftoi se mutacion u zbulua në një individ i cili kishte udhëtuar kohët e fundit në Gjermani me familjen pas një qëndrimi të gjatë në Afrikën e Jugut.

Anëtarët e familjes së saj testuan pesë ditë më vonë dhe rezultuan negativë. Një javë më pas, anëtarët e familjes shfaqën simptoma të lehta. Sot, infeksionet e koronavirusit janë zbuluar në gjashtë persona nga tre familje.

Javët e fundit janë zbuluar dy varjante të reja të Covid-19 ajo e Afrikës së Jugut dhe e Mbretërisë së Bashkuar, të cilat janë më të transmetueshme sesa virusi original.

Megjithëse ekspertët ende nuk e konsiderojnë koronavirusin e ri më të rrezikshëm, përhapja e përshpejtuar e tij paraqet një sfidë më të madhe për zyrtarët e shëndetit publik, të cilët garojnë për të vaksinuar popullatat.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img