Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

Varianti i ri i Covid-19 mbërrin në Britani, konfirmohen dy rastet e para me “Omicron”

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Varianti i ri i Covid-19, i quajtur “Omicron” ka mbërritur në Britaninë e Madhe. Mediet e huaja raportojnë se në këtë shtet janë konfirmuar dy rastet e para me këtë variant, të cilin ekspertët e OBSH e cilësuan “shqetësues”. Dy individët që kanë rezultuar positive me këtë variant tashmë janë izoluar.

Kjo është një kujtesë e vërtetë që kjo pandemi nuk ka përfunduar”, tha sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid.

Shkencëtarët thanë se varianti mutant ishte “varianti më i keq që kanë parë deri më tani”, ndërsa shtuan se vaksinat janë më pak efektive kundër tij. BE u kërkoi vendeve anëtare që të kufizojnë dhe të anulojnë udhëtimet me vendet e Afrikës së Jugut, ku mendohet të jetë shfaqur për herë të parë ky variant i Covid-19.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img