Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
61 %
3.1kmh
90 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Variantet e reja të Covid-19, mjeku Koraqi: Nëse virusi ka ndryshuar strukturë vaksina nuk ka efekt

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f73d6b5f1b1aee6087e854f44c8fe1fd

Dy varjante të reja të Covid-19 janë zbuluar në Angli dhe në Afrikë dhe kjo shkaktuar frikë në botë, pasi sipas studiuesve është 70% më infektues.

Doktori i njohur Andi Koraqi tha se ky virus ka 29 ndryshime në strukturën e tij, por nuk ka akoma shumë informacion rreth ndryshimeve.

Ai është shprehur se nëse virusi ka ndryshuar strukturë, atëherë do të thotë që vaksina nuk do të ketë efekt.

“Ka 29 ndryshime në strukturën e tij. Koronavirusi është i prirur të bëjë 2 deri në 4 viruse, ndërsa ky motacion ka kaluar pritshmëritë. Nuk ka akoma shumë informacion. Pyetja është nëse mutacioni i ri ka ndryshuar strukturën. Nësa ka ndryshuar strukturën, pra fytyrën nuk kemi më virusin e Wuhanit por një virus të ri. Nëse kemi një virus të ri atëherë mundet që as vaksina të mos ketë efekt”, tha Koraqi për Open.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img