Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Varhelyi: Zgjedhorja është kusht për konferencën ndërqeveritare

spot_img

Lajme të ngjashëm

d979c1647402478e3ee3c8aa349e8274

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë Oliver Varhelyi ditën e sotme do të dorëzojë progres-raportin e për Shqipërinë, ndërsa ka folur edhe në Kuvendin e Shqipërisë përpara deputetëve.

Ai ka thënë se Shqipëria është drejt hapave për në BE. VarhelyI ka përmendur edhe marrëveshjen e 5 qershorit, dhe u shprehu se është shumë e rëndësishme që kjo marrëveshje të zbatohet pasi është një ndër kushtet e BE-së.

“Ne kemi thënë që Shqipëria ka ndjekur me përpikmëri reformat për të ecur drejt BE-së. Me hapat e ndjekura është pranë përmbushjes. Kanë vijuar zbatimet e reformave dhe Vettingu. Po ashtu kam mirëpritur marrëveshjen e 5 qershorit, inkurajoj që të vazhdohet me marrëveshje pasi është kush për konferencën e parë ndërqeveritare. Pikërisht vijimësia do të jetë shumë e rëndësishme dhe të gjitha institucionet të punojnë që kjo të ecë përpara. Shqipëri ka kaluar dy sfida atë të tërmetit në nëtor dhe krizën e Covid. Ne kemi qëndruar paranë jush dhe do të vazhdojmë. Mirënjohjen që ju do të vazhdoni në rrugën e reformave si kusht për BE-në.  Kontributi juaj është kyç për të ardhmen e shqipërisë,” tha Varhelyi ndër të tjera.

Teksa është larguar deputetet e kanë përcjelluir me duartrokitje.

Më shumë

spot_img