Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Varhelyi letër Kurtit: Duhet rinisje e shpejtë e dialogut me Serbinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, i ka dërguar një letër kryeministrit në Kosovës Albin Kurtit, ku i ka kërkuar rinisje të shpejtë të dialogut për normalizim të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Kthimi i perspektivës evropiane të Kosovës në një realitet për qytetarët e saj gjithashtu kërkon një vazhdim të shpejtë të dialogut Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga BE dhe normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me Serbinë”, thuhet në letrën e Varhelyi.

albsig

Ai shkruan se nisja e dialogut është thelbësore për rrugën Evropiane.

“Kjo është thelbësore për rrugën përkatëse evropiane të Kosovës dhe Serbisë dhe për përmirësimin e bashkëpunimit rajonal”, thuhet ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img