Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vangjel Dule pjesë e koalicionit, Shpëtim Idrizi i vë kusht Bashës: Pika vendimtare e marrëveshjes është…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

74fbae20b3f50a14d545e72bc6f68edb

Zgjedhjet e ardhshme të 25 prillit 2021 po afrojnë, në atë që mund të quhet padyshim si “beteja e fundit” për të gjithë liderët e partive kryesore në vend.

Opozita e bashkuar ka në koalicion Shpëtim Idrizin e PDIU-së dhe Vangjel Dulen e PBDNJ-së, që duhet thënë se janë dy liderë dhe dy parti me ideologji të kundërta, më konkretisht kundër njëra-tjetrës.

E mesa duket Idrizi ia ka vënë kusht Bashës, që çështja Çame të jetë parësore. Kreu i PDIU duke folur për marrëveshjen e koalicionit me PD, theksoi se pika më e rëndësishme e këtij pakti është zgjidhja juridike e çështjes Çame.

“Pika më e rëndësishme e marrëveshjes me Partinë Demokratike është pikërisht zgjidhja juridike e Çështjes Çame. Kjo çështje do t’i bëjë mirë politikës shqiptare, institucioneve të shtetit shqiptar, sepse pretendimet e Greqisë, nuk mbarojnë as me varrezat, as me 12 miljet, as me ligjin për minoritetet, as me censusin e ardhshëm”, deklaroi Idrizi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img