Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
69 %
2.1kmh
75 %
Enj
26 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

“Vaksinohu nëse do të futesh në bare dhe restorante”, pas vendimit të Macron, “shpërthejnë” protestat në Francë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mijëra protestues kanë dalë në rrugë pas vedimit të qeverisë fracezë se punonjësit e shëndetit do të vaksinohen me detyrim dhe që dikush të shkojë në vende publike, si lokale apo restorante duhet të jetë i vaksinuar.

Protesta filloi mëngjesin e djeshme dhe vijon edhe sot nën thirrjen “diktaturë”. Mediat e huaja bëjnë me dije se protestuesit janë përplasur me policinë, ndërsa kjo e fundit ka hedhur gaz lotësjellës për t’i shpërndarë.

Kujtojmë që protesta shpërtheu pas vendimit që prezantoi presidenti Emmanuel Macron duke thënë se për të parandalaur përhapjen e Covid do bëhet i detyrueshëm vaksinimi i punonjësve të shëndetit dhe se për të vizituar vendet publike duke të jesh i vaksinar dhe që do të lejohen vetëm ata që kanë kartën e vaksinimit kundër Covid-19.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img