Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vaksinimi me pagesë në privat, flet Tomini: Qeveria ka detyrë ta bëjë falas për popullatën…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fe9f7fac09b714e814aa5c9af27739b0

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini teksa u pyet për mundësinë e vaksinimin me pagesë nga privati, tha se arritja e një vaksinimi fals të popullatës është detyrë e qeverisë.

Ajo shtoi se ky është një proces që kërkon kohë dhe e shikon si të vështirë mundësinë e blerjes së vaksinës nga privati.

“Duke parë vështirësinë e tregut farmaceutik. Tregtia apo sundimi i tregut farmaceutik, ka bërë që të kemi diferenca. Luftë tregtare. Duke parë luftën që është bërë kaq e ashpër, që mund të kemi një mbiprodhim përkundrejt kërkesës, e shoh që arritja e një vaksinimi të popullatës është detyrë e qeverisë, përkundrejt falas. Duke parë që qeveritë kanë probleme, e shoh pak të vështirë. Duke qenë se si rregullator të tregut, ky proces kërkon kohë, nga distributorët jo shtetërore”, u shpreh Tomini në Real Story.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img