Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.6kmh
20 %
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vaksinimi anti-COVID edhe për adoleshentët në Shqipëri, flet shefja e Pediatrisë: Është hedhur si hipotezë pasi ka dalë Pfizer për moshat 12-15 vjeç…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në disa shtete ka filluar imunuzimi me vaksinat anti-COVID edhe për adoleshentët e moshave 12-15 vjeç, ndërkohë që diçka e tillë po mendohet të bëhet edhe në Shqipëri.

Sipas shefes së Pediatrisë Infektve, Gjerogjina Kuli, vaksinimi i adolesheentëve është hedhur si hipotezë pasi ka dalë vaksina Pfizer për moshat 12-15 vjeç, por ende nuk është marrë asnjë vendim.

“Është hedhur si hipotezë pasi ka dalë Pfizer për moshat 12 deri në 15, Kina ka publikuar një studim për përdorimin e Sinovac mbi 3 vjeç. Ne po e shqyrtojmë s’kemi marr asnjë vendim dhe do shohim si do jenë praktikat dhe indikacionet e vaksinave të ndryshme në uljen e pragut të kësaj grupmoshe“, tha mjekja për Tv Klan.

Kuli u shpreh se vaksinimi i adoleshentëvenuk është i nevojshëm për momentin, pasi edhe numri i infektimeve të reja ditore është shumë i ulët.


Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img