Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
29 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

“Vaksinën ose burgun”, çmendet presidenti i Filipineve, kërcënon qytetarët që refuzojnë të vaksinohen kundër Covid-19

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Filipinëve, Rodrigo Duterte kërcënoi me burg njerëzit që nuk pranojnë të vaksinohen kundër koronavirusit, ndërsa Filipine është duke luftuar me Covid-19.

“Ju zgjidhni, vaksinoni ose do t’ju burgosim,”, tha Duterte në një deklaratë për shtyp këtë të hënë pas raporteve të pjesëmarrjes së ulët në disa vende të vaksinimit në kryeqytetin Manila.

Vërejtjet e Duterte kundërshtojnë ato të zyrtarëve shëndetësorë, të cilët kanë thënë se marrja e vaksinës kundër Covid-19 bëhet me dëshirë.

“Mos më keqkuptoni, ka një krizë në këtë vend”, tha Duterte. “Unë jam thjesht i irrituar nga Filipinasit që nuk i kushtojnë vëmendje qeverisë.

Deri tani janë raportuar 1,3 milion raste me Covid dhe 23,000 viktima në total në Filipine.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img