Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vaksinat anti-Covid: Sa i shpejtë është progresi në të gjithë botën?

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8a1a8b78278b9c858a2612d97e8aa94b

Janë dorëzuar më shumë se 300 milion doza të vaksinave kundër koronavirusit, në më shumë se 100 vende të botës.

Ka ndryshime të mëdha në ritmin e progresit në pjesë të ndryshme të botës.

Disa vende kanë siguruar disa doza dhe i kanë shpërndarë në qytetet e ndryshme, por ka disa shtete që ende janë në pritje që të mbërrijnë dozat e para të vaksinës.

Kush po merr vaksina?

SHBA dhe Kina kanë administruar numrin më të lartë të dozave, përkatësisht 90 milion dhe 52 milion.

Mbretëria e Bashkuar renditet e treta, me më shumë se 23 milion, raporton BBC.

Por ndërsa pothuajse e gjithë Evropa dhe Amerika kanë filluar fushatat e vaksinimit, në Afrikë vetëm një pjesë shumë e vogël ka pasur fatin të ketë dozat e vaksinës.

Shumë vende të varfëra po mbështeten në dërgesat nga Covax, një skemë ndërkombëtare e udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e cila po përpiqet të sigurojë që të gjithë në botë të kenë akses në një vaksinë Covid.

Gana u bë vendi i parë që mori vaksinat përmes programit të Covax në 24 shkurt. Covax ka në plan të dorëzojë rreth dy miliardë doza vaksinash në të gjitha shtetet deri në fund të vitit.

Cilat vaksina përdoren?

Vaksina e prodhuar nga Pfizer dhe BioNTech ishte e para e aprovuar nga OBSH.

Ende është vaksina që bëhet në shumicën e vendeve, por gjithashtu disa të tjera si AstraZeneca janë miratuar për përdorim.

Shumica e shteteve ka filluar me doza për moshat mbi 60 vjeç, punonjësit e shëndetësisë dhe njerëzit që janë më të rrezikuar dhe me sëmundje bashkëshoqëruese.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img