Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vaksina kundër Covid, Pfizer redukton dozat në BE (ARSYEJA)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7e77c20c414fa0e77fbbb654d8b3cfef

Vendet e Bashkimit Europian do të marrin me vonesë vaksinat që ishin programuar në fillim.

Kjo do të ndodhë pasi kompania farmaceutike amerikane Pfizer njoftoi se do të ketë një reduktim të përkohshëm të dërgesave në fund të janarit deri në fillim të shkurtit për shkak të ndryshimeve në procesin e prodhimit.

Anëtarët e unionit e kanë cilësuar këtë vendim të papranueshëm, pasi besueshmëria e programeve të tyre të vaksinimit është ne rrezik.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen, tha se Pfizer e kishte siguruar atë që dërgesat e planifikuara në BE, në tremujorin e parë, nuk do të vonohen.

“Unë menjëherë kontaktova CEO të Pfizer dhe ai shpjegoi se ka një vonesë të prodhimit në javët e ardhshme, por ai më siguroi që të gjitha dozat e garantuara të tremujorit të parë do të dorëzohen në tremujorin e pare,” tha Ursula Von Der Leyen.

BE ka miratuar  produktin BioNTech-Pfizer dhe Moderna ndërsa me 29 janar pritet të marrë rekomandimin Vaksina Oxford-AstraZeneca.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img