Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
67 %
1kmh
0 %
Pre
16 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
E premte, 24 Shtator, 2021
spot_img

Vaksina kundër Covid-19 e padobishme për ata që pinë vodka, panik në Rusi pas paralajmërimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

470484f680af06a828aefbfb72993372

Kushdo që dëshiron t’i nënshtrohet dozës së Sputnik V, vaksinës ruse të koronavirusit, duhet të përmbahet nga pirja e alkoolit për gati dy muaj para dhe pas imunizimit.

Kryetarja e Shërbimit Federal të Mbikëqyrjes Ruse për mbrojtjen e të drejtave të konsumatorit dhe mirëqenien e njeriut, Anna Popova tha se vaksina e zhvilluar nga shkencëtarët rusë, e cila kërkon dy injeksione tre javë larg, mund të humbasë efektivitetin e saj nëse alkooli konsumohet para ose pas trajtimit.

Këto lajme janë hapur përpara Krishtlindjeve, kur shumë rusë tradicionalisht konsumojnë vodka ose verëra me gaz.

Pa vodka ose cigare

“Marrja e alkoolit duhet të ndalet së paku dy javë para imunizimit,” tha Popova në një intervistë në radio. Marrësit e dozës duhet gjithashtu të përmbahen nga alkooli për 42 ditë pas injeksionit të parë, sepse në atë kohë “imuniteti po formohet dhe duhet të kihet kujdes”.

Ky moment përfaqëson “një përpjekje për trupin” dhe “nëse duam të qëndrojmë të shëndetshëm dhe të kemi një përgjigje të fortë imune, nuk duhet të pimë alkool. Popova gjithashtu doli kundër pirjes së duhanit para dhe pas vaksinimit, sepse duhani irriton mushkëritë dhe mund të ndikojë negativisht në përgjigjet imune.

Fushata e vaksinimit ka filluar

Sipas gazetës Moscow Times, fushata e vaksinimit kundër Covid-19 në Rusi filloi këtë javë me vullnetarë me rrezik të lartë, pavarësisht se Sputnik V është ende nën vëzhgim në provat klinike që duhet të vërtetojnë sigurinë e tij. Zhvilluesit e saj pretendojnë se vaksina është 95% efektive kundër virusit. Zyrtarët shëndetësorë vlerësojnë se 100,000 rusë kanë marrë tashmë Sputnik V, përfshirë pjesëmarrësit në provë dhe anëtarët e ushtrisë. Për momentin në Rusi ekziston numri i katërt më i lartë i rasteve Covid-19 në botë, me mbi 2.5 milion infeksione. Viktimat e konfirmuara deri më tani kanë qenë 44,000.

Më shumë

spot_img