Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Vaksina e universitetit të Oksfordit rezulton 70% efektive, Britania ka porositur 100 milion doza

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7e63ada1f1321333a76ca9821cda4668

Vaksina e koronavirusit e zhvilluar nga Univeristeti i Oksfordit dhe AstraZeneca rezulton 70% efektive.

Pascal Soriot, CEO i AstraZeneca, tha se zhvillimi shënon një momentë të rëndësishmën në luftën kundër krizës globale të shëndetit.

“Efikasiteti dhe siguria e kësaj vaksine konfirmojnë se do të jetë shumë efektive kundër COVID-19 dhe do të ketë një ndikim të menjëhershëm në këtë emergjencë të shëndetit publik,” tha Soriot.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkaur ka porositur paraprakisht 100 milionë doza të vaksinës së Oksfordit për të imunizuar 50 milion njerëz.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha për BBC se afër verës do të jenë drejtë kthimit në normalitet, por deri atëhere duhet të tregojnë kujdes.

“Nga vera afër kthimit në normalitet, por derisa të mund ta bëjmë atë vaksinë të mbaruar, të gjithë duhet të kujdesemi për njëri-tjetrin,” tha Hancock.

Kujtojmë që ky rezultat është një triumf dhe një zhgënjim pasi vaksinat nga Pfizer dhe Moderna rezultoi 95% efektive.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img