Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Vaksina e Pfizer për Covid-19 është më pak efektive për njerëzit mbi peshë, ja çfarë thotë studimi

spot_img

Lajme të ngjashëm

4ffc25b9b510fdfb8c7dac6844c12a0c

Mjekët italianë dhe shkencëtarë të tjerë raportojnë se sipas hulumtimit nga profesionistëve të shëndetit të cilët zhvilluan vaksinën koronavirus Pfizer BioNTech, njerëzit obezë prodhuan vetëm rreth gjysmën e antitrupave pas dozës së dytë sesa homologët e tyre normalë.

Megjithëse është shumë herët për të nxjerrë ndonjë konkluzion në lidhje me efektivitetin e vaksinës tek njerëzit obezë, kjo me siguri do të thotë që njerëzit obezë mund të kenë nevojë për një dozë të tretë për t’u siguruar që ata kanë mbrojtje të përshtatshme kundër koronavirusit, sipas British Guardian.

Studimet e mëparshme kanë treguar se mbipesha (indeksi i masës trupore mbi 30) rrit rrezikun e vdekjes nga Covid-19 me gati 50% , si dhe rrezikun, pas infektimit, të shtrimit në spital me 113%. Kjo është pjesërisht për shkak të faktit që njerëzit e shëndoshë shpesh kanë sëmundje të tjera themelore, të tilla si sëmundje të zemrës ose diabet tip 2. Gjithashtu, mbipesha mund të shkaktojë ndryshime metabolike, të tilla si inflamacion dhe rezistencë ndaj insulinës, që e bëjnë më të vështirë për trupin të luftojë Covid -19 infeksion.

Hulumtimet e kaluara kanë treguar se vaksina e gripit është rreth gjysma më e efektshme tek njerëzit e shëndoshë në lidhje me peshën normale të vaksinuar. Studimi i ri, i botuar paraprakisht në medRxiv (ende nuk është botuar në një revistë shkencore), jep indikacionet e para se diçka e ngjashme mund të ndodhë me vaksinën e koronavirusit diçka që duhet të konfirmohet.

Studiuesit, të udhëhequr nga imunologu Dr. Aldo Venuti i Institutit Kombëtar të Kancerit IRCCS “Regina Elena” në Romë, vlerësuan prodhimin e antitrupave pas dozës së dytë të vaksinimit 248 shëndetësor (158 gra dhe 90 burra). Shtatë ditë pas dozës së dytë, pothuajse të gjithë (99.5%) kishin një përgjigje imune dhe prodhimi i antitrupave ishte më i lartë tek njerëzit që kishin pasur më parë infeksion Covid-19, si tek të rinjtë ashtu edhe te gratë. Sidoqoftë, përgjigjja e sistemit imunitar ndaj vaksinës u zvogëlua tek ata që ishin mbipeshë dhe të shëndoshë, krahasuar me ata që ishin me peshë normale ose nën peshë. Studiuesit arritën në përfundimin se “gratë, njerëzit e dobët dhe të rinjtë kanë një aftësi të shtuar për të reaguar në mënyrë të pamundur sesa burrat, mbipesha dhe të moshuarit”.

Më shumë

spot_img