Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Vaksina e Covid-19, ekspertët: Ja kur dhe kush do të vaksinohen të parët

spot_img

Lajme të ngjashëm

82f72fedbce410dbf5769d548c678549

Hedhja në treg e vaksinës kundër Covid-19 pritet me mjaft interes nga shumë qytetarë.  

Me marrjen e dozës së parë, ata që do të përfitojnë do të jenë grupet e riskut, siç janë mjekët, infermierët dhe policët, ndërkaq më pas do të niset me ato që janë në gjendje të rëndë shëndetësore.  

Shumica e njësive juridike shtetërore dhe lokale shpresojnë të jenë në gjendje t’i vaksinojnë punonjësit e tyre të kujdesit shëndetësor brenda tre javëve të para nga marrja e dozës së parë të një vaksine për COVID-19.

Nancy Messonnier, drejtore e Qendrave Kombëtare të CDC për Imunizimin dhe Sëmundjet e Frymëmarrjes tha se vaksina ndoshta do të jetë e aksesueshme brenda këtij muaji.

Prej muajsh SHBA vazhdon të udhëheqë botën për nga numri i infektimeve me koronavirus, me më shumë se 13.5 milionë raste nga totali prej 63.3 milionë rastesh në të gjithë botën.

Që nga fillimi i pandemisë në SHBA kanë vdekur mbi 268 mijë njerëz si pasojë e COVID-19-s, të dhëna këto të universitetit Johns Hopkins, që raporton 1.47 milionë vdekje në të gjithë botën.

Më shumë

spot_img