Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vaksina anti-Covid, zbuloni cilat janë rregullat që duhet të ndiqni pasi keni marrë dozën e parë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

22f06cee2211ef71acdebbe7dc75d143

Njerëzit në pjesën më të madhe të vendeve në botë, kanë filluar të vaksinohen kundër koronavirusit.

Por çfarë duhet të bëni pasi të jeni vaksinuar? Dhe pse u është thënë të vaksinuarve që të mos përqafojnë anëtarët e familjes pasi të kenë marrë goditjen? Ja gjithçka që duhet të dini.

Çfarë duhet të prisni pasi të jeni vaksinuar?

Si të gjitha vaksinat, ekziston mundësia e përjetimit të efekteve anësore pas marrjes së vaksinës. Sidoqoftë, thuhet se ato ka të ngjarë të jenë të buta dhe afatshkurtra.

Disa efekte anësore të zakonshme përfshijnë një ndjenjë të dhimbshme, të rëndë dhe ndjeshmëri në krahun ku keni bërë injeksionin tuaj, ndjenjë të lodhjes, dhimbje koke dhe dhimbje të përgjithshme ose simptoma të buta të ngjashme me gripin.

A mund të ktheheni në aktivitetet normale pasi të jeni vaksinuar?

Ju jeni në gjendje të rifilloni aktivitetet tuaja normale pasi të jeni vaksinuar, për sa kohë që ndiheni mirë.

Sidoqoftë, nëse po përjetoni dhimbje në krahun ku keni marrë goditjen, ju këshillohet të përmbaheni nga ngritja e ndonjë peshe të rëndë.

Pse duhet të mbani distancën shoqërore pasi të jeni vaksinuar?

Shkencëtarët kanë paralajmëruar ata që janë vaksinuar të mos përqafojnë të afërmit e tyre dhe ata jashtë familjes së tyre edhe pas marrjes së vaksinës.

Të martën, Janet Lord, drejtoreshë e Institutit të Inflamacionit dhe Plakjes në Universitetin Birmingham, tha për Programin Sot të BBC Radio 4 : “Unë me siguri do të këshilloja të mos përqafoni të afërmit tuaj në këtë moment sepse siç e dini me vaksinat ata marrin disa javë kohë para se të jenë maksimalisht efektive.

Kjo sepse, megjithëse një rrjedhë e plotë e vaksinës do të zvogëlojë mundësinë tuaj për t’u sëmurë rëndë nga Covid-19, nuk dihet ende nëse vaksinimi do t’ju ndalojë të kapni dhe të kaloni virusin tek të tjerët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img