Tirana
light rain
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
46 %
1.5kmh
75 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Vaksina anti-Covid: Simptoma shqetësuese që po i huton pacientët, e ngjashme me shenjat e kancerit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pasi iu nënshtruan mamografive konvencionale, radiologët në Spitalin e Përgjithshëm të Masaçusetsit vunë re një rritje të pacientëve të cilët kishin nyje limfatike nën krah, ku ishin vaksinuar kohët e fundit kundër koronavirusit.

Kur zbulohen në mamografi, këto nyje limfatike të fryrë lehtë mund të keqinterpretohen si kancer i gjirit, duke çuar në një biopsi, thanë shkencëtarët në një raport në Gazetën Amerikane të Roentgenologjisë.

“Ne kishim filluar të vërejmë se shumica e pacientëve që vinin në klinikën e imazheve të gjirit kishin nyje limfatike të fryrë në mamografi, ultratinguj dhe MRI. Ne vumë re që gratë po vinin tek ne pas një vaksinimi të fundit kundër COVID-19”, tha autori kryesor i studimit dhe drejtori i Spitalit të Përgjithshëm të Bostonit, Dr. Konstancë Lehman dhe shton:

“Ne biseduam me kolegët në kujdesin parësor dhe klinikat e specializuara të kancerit të gjirit dhe kuptuam se kishim nevojë për një plan të qartë menaxhimi.”

Qasja e grupit u bazua në tre teori: E para është inkurajimi i vaksinimit për COVID-19. E dyta është zvogëlimi ose minimizimi i vonesave, anulimeve dhe rivendosjeve të ekzaminimeve të gjirit dhe e treta është shmangia e ekzaminimeve shtesë të panevojshme ose biopsi në nyjet limfatike të fryrë pas një vaksinimi të fundit.

“Asnjë test shtesë nuk nevojitet në nyjet limfatike të fryrë pas një vaksinimi të fundit, përveç nëse ënjtja vazhdon ose pacienti ka probleme të tjera shëndetësore. Ne duhet t’ua komunikojmë këtë mesazh si profesionistëve shëndetësorë ashtu edhe pacientëve.”

Mesazhi që pacientët duhet të lexojnë, sipas shkencëtarëve, është ky:

“Nyjet limfatike në zonën poshtë krahut ku u bë vaksinimi i fundit COVID-19 u shfaqën më të mëdha në mamografi. Nyjet limfatike të fryrë janë të zakonshme pas vaksinës dhe janë një reagim normal i trupit ndaj vaksinës. Sidoqoftë, nëse mendoni se ënjtja në nyjet limfatike zgjat më shumë se gjashtë javë pas vaksinimit, duhet të informoni menjëherë ofruesin e kujdesit shëndetësor.

Gjatë pandemisë, mamografia dhe diagnostikimi i kancerit të gjirit ra shumë në shumë institucione shëndetësore, sipas Dr. Lehman, i cili beson se kjo mund të ketë një efekt në rritjen e kancerit të diagnostikuar në një fazë të përparuar, kur është më e vështirë për tu kuruar dhe në kërkesën e shtuar për procedurat e shqyrtimit të kancerit, pasi shfaqjet e vonuara riprogramohen. Ne besojmë se modeli ynë mund të ndihmojë në shmangien e zvogëlimit ose vonimit të vaksinimeve dhe uljen ose vonimin e mëtejshëm të diagnozave të kancerit të gjirit bazuar në konfuzionin midis pacientëve dhe ofruesve të kujdesit shëndetësor”, përfunduan studiuesit.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img