Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

“Vajzat në rrezik gjithkund, shteti kurrkund”, Shoqëria Civile protestë në Rrëshen pas përdhunimit të 15 vjeçares

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme Shoqëria Civile ka organizuar një protestë paqësore në Rrëshen, pas përdhunimit të një vajze të mitur nga 5 persona në Mirditë.  Marshimi i protestuesve nisi në orën 14.00, ku i pranishëm është edhe Dom Gjergj Meta, ipeshk i Dioqezës së Rrëshenit.

Protestuesit marshuan me pankartat: “vajzat në rrezik gjithkund, shteti kurrkund” , si  dhe “bashkë kundër përdhunimit”.

Ndërkohë, një tjetër marshim me patrrullën “Mos ma vrisni fëmijërinë” u njoftua se do të mbahet ditën e dielë në orën 12.00 në Sheshin “Skënderbej” në Tiranë.

188527760 189110709736732 6420271095068375229 n
Pamje nga protesta ne Rreshen

3 ditë më parë një ngjarje e rëndë u regjistrua në Mirditë, ku një 15 vjeçare ra pre e përdhunimit nga 5 persona. Ata akuzohen se kanë abuzuar seksualisht me të miturën për disa muaj. me radhë.

Gjykata ka dhënë dje masën e sigurisë “Arrest me burg” ndaj: Artan Kaçorri 32 vjeç , Albert Molla 27 vjeç, Ermal Tarazhi 30  vjeç, Nike Lleshi 44 vjeç, dhe A.Gj., 17 vjeç.

Më shumë

spot_img
spot_img