Hapësire reklamuese

Bota

Vajzat marokene të rrezikuara nga sulmet se*suale, martesa të detyruara pas tërmetit shkatërrues

Shkruar nga Newsbomb
Vajzat marokene të rrezikuara nga sulmet se*suale, martesa të

Një lumë mesazhesh të postuara në internet nga burra që promovojnë martesën e vajzave të mitura dhe forma të tjera shfrytëzimi pas tërmetit të fuqishëm në Marok,  i ka vënë aktivistët dhe organizatat për të drejtat e grave në gatishmëri të lartë.

Mes rrënojave të tërmetit me magnitudë 6.8 që goditi malet Atlas në Marok më 8 shtator, një burrë i rritur, që supozohet se është një vullnetar që ndihmon të mbijetuarit, pozon pranë një vajze të re rreth 10-vjeçare.

“Ajo nuk dëshiron të vijë me mua në [Casablanca], por ajo pëshpëriti se kur të rritet ne do të martohemi”, shkroi burri në një mbishkrim në historinë e tij në Instagram me një foto të tij dhe vajzës së re.

Një tjetër faqe e njohur në Facebook sulmoi "vajzat e qytetit".

“Pse do të martoheshit me dikë të llastuar që ende dëshiron të vishet me rroba të ekspozuara dhe të ngushta, të shpenzojë shumë para, të rrisë në mënyrë të pahijshme fëmijët tuaj”, thuhet në postim, duke u kërkuar burrave që në vend të kësaj të martohen me “vajza që nuk do të kërkonin asgjë”.

“[Burrat] kanë mbrojtur që të shkojnë dhe të martohen me këto vajza, disa prej tyre duke justifikuar interpretimin [e tyre] të fesë… Edhe nëse janë të mitur, ne do t'i shpëtojmë [thonë ata],” Yasmina Benslimane, një aktiviste marokene dhe themeluesi i Politics4Her, një organizatë jofitimprurëse që promovon barazinë gjinore në politikë, tha për Al Jazeera.

Benslimane dhe aktiviste të tjera marokene për të drejtat e grave kishin shtyrë për rëndësinë e kujdesit për menstruacionet menjëherë pas tërmetit, kur ata u njoftuan shpejt për fushatën që u kërkon burrave marokenë të udhëtonin në fshatra të largëta për të "shpëtuar" vajzat e reja.

Të paktën një burrë u arrestua këtë javë për promovimin e një përmbajtjeje të tillë, një student 20-vjeçar nga qyteti i Errachidia i cili mburrej në internet se kishte udhëtuar në zonat e goditura nga tërmeti me qëllimin për të sulmuar seksualisht vajza të reja, sipas mediave lokale.

Llogaritë kanë bërë që Benslimane dhe organizata e saj të bëjnë thirrje për një përgjigje të ndjeshme gjinore ndaj tërmetit. Ata tani kanë publikuar një manifest ku bëjnë thirrje për një përgjigje të tillë.

“Ne e dinim që diçka e tillë do të ndodhte, se do të ketë rreziqe të dhunës me bazë gjinore, se do të ketë rreziqe të shfrytëzimit dhe kjo është pikërisht ajo që po ndodh me rastet alarmante që kemi parë në internet,” tha Benslimane.

Ndërsa operacionet e rikuperimit vazhdojnë, Maroku i ka kushtuar pak vëmendje rreziqeve të veçanta me të cilat përballen popullatat më të cenueshme.

Javën e kaluar, Mbreti Mohammed VI u dha statusin e “Repartit të Kombit” fëmijëve jetimë nga tërmeti, për t'i “mbrojtur nga rreziqet e të gjitha llojeve”, duke përfshirë trafikimin, Karima Mkika, presidente e Shoqatës Al Karam me qendër në Marrakesh. një OJQ që punon për të mbrojtur fëmijët e cenueshëm, tha për Al Jazeera.

Organizata e Mkikës nuk ka dokumentuar raste të trafikimit të fëmijëve të ndodhur pas tërmetit, por ata kanë krijuar një linjë telefonike për njerëzit që të raportojnë çdo abuzim të tillë.

Sipas Laila Baker nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë (UNFPA), Maroku ka kohë që po punon për të siguruar që luftimi i dhunës me bazë gjinore dhe zbatimi i masave të shëndetit riprodhues janë elementë thelbësorë të planeve të tij të gatishmërisë kombëtare emergjente.

Por, tha Baker, përgjigja e vetë UNFPA-së ndaj katastrofës nuk është aq e fortë kur krahasohet me operacionet e saj në Libi, një tjetër vend i Afrikës Veriore që po lëkundet nga katastrofa mjedisore pas përmbytjeve të shkaktuara nga një stuhi javën e kaluar, duke vrarë mijëra njerëz.

"Ne jemi në fakt shumë më të pajisur në Libi sepse ka pasur një konflikt të vazhdueshëm," tha Baker për Al Jazeera.

Në Marok, sipas drejtorit rajonal, ka prova anekdotike të rasteve të sulmeve seksuale që kanë ndodhur pas tërmetit. Por kur krahasohet me operacionet e saj në Libi, UNFPA ka më pak një sistem të strukturuar në Marok për të ofruar shërbime në raste të tilla, duke përfshirë këshillimin, tha ajo.

Niveli i gatishmërisë së një vendi për t'iu përgjigjur aspekteve gjinore të krizave është prandaj kritik, shtoi Baker.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese