Vajza e Lasgushit të madh revoltohet keq: Ka 22 vjet që kodoshët e qytetit e qeverisë të çizmeve fshehin këtë vendim

Publikuar tek: fcb-bomb, më 10:33 30-01-2018 Vajza e Lasgushit të madh revoltohet keq: Ka 22 vjet që kodoshët e qytetit e qeverisë të çizmeve fshehin këtë vendim

Vajza e të madhit Lasgush Poradeci, Marie Poradeci nuk e ka fshehur revoltën për moszbatimin e një vendimi të marrë që në vitin 1996 e që sipas të cilit, shtëpia e lirikut duhet të kthehet në muze.

Por ndonëse kanë kaluar vite, askush nuk e ka vënë “ujin në zjarr” për të realizuar gjithçka sipas vendimit.

“VKM nr 350 date 13.05.1996, vendim për shtetëzimin e shtëpisë së Lasgush Poradecit, në Poradec për t’u bërë muze. Pra, ka 22 vjet që kodoshët e qytetit dhe të qeverisë të çizmeve të majta dhe te djathta, çadrave, pinokërve etj, e fshehin këtë vendim. Mbase nuk i le Lenini, mbase Stalini ose kushedi se kush. Në cilin vend ndodh kjo???!!!! Vetëm në Saramandavilla”, shkruan Marie Poradeci.

vajza.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mafia, populli dhe besimi!
Mihal Luarasi nuk jeton më, Përparim Kabo dedikim prekës: Tani s’jemi më tre, kur miku mungon bota është e zbrazët »
Article Logic
Execution time: 0.011132955551147
array(1) { ["section"]=> string(122) "vajza-e-lasgushit-te-madh-revoltohet-keq-ka-22-vjet-qe-kodoshet-e-qytetit-e-qeverise-te-cizmeve-fshehin-kete-vendim-108456" }