Hapësire reklamuese

Bota

Ushtria thotë se ka zmbrapsur sulmet ruse në Ukrainën lindore: Armiku është i demoralizuar dhe po tërhiqet

Shkruar nga Newsbomb
Ushtria thotë se ka zmbrapsur sulmet ruse në Ukrainën lindore:

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha të premten se të paktën pesë sulme ruse janë "zmbrapsur" gjatë 24 orëve të fundit në zonat Donetsk dhe Luhansk, Ukraina lindore.

Ushtria tregoi se forcat ruse "u përpoqën të përfshiheshin në përleshje dhe operacione stuhie" me "ndihmën e njësive të veçanta dhe grupeve të sabotimit dhe zbulimit" në dy zona rreth Donetskut. Sulmi ishte i pasuksesshëm dhe trupat ruse "u tërhoqën në pozicionet [e tyre] të mëparshme".

Disa njësi të Divizionit 150 të pushkëve të motorizuar të Rusisë "pësuan humbje të konsiderueshme [të] të paktën 50% të personelit, armëve dhe pajisjeve" në zonën përreth Popasna, rreth 50 kilometra në jugperëndim të Severodonetsk.

Shtabi i Ushtrisë beson se "personeli i armikut është i demoralizuar". Në zonën Sloviansk në perëndim të Severodonetsk, Rusia ishte "e pasuksesshme" në kryerjen e operacioneve sulmuese në dy zona dhe "u tërhoq pas humbjeve", tha ushtria.

Rusia gjithashtu "krijoi operacione të pasuksesshme sulmi" në zonën e Bakhmut. Por pavarësisht humbjeve të theksuara nga ushtria ukrainase, pushtuesi vazhdoi me granatime të rënda në të gjithë lindjen.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese