Tirana
light rain
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
71 %
2.1kmh
75 %
Enj
16 °
Pre
17 °
Sht
18 °
Die
16 °
Hën
11 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Ushtria thotë se ka zmbrapsur sulmet ruse në Ukrainën lindore: Armiku është i demoralizuar dhe po tërhiqet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha të premten se të paktën pesë sulme ruse janë “zmbrapsur” gjatë 24 orëve të fundit në zonat Donetsk dhe Luhansk, Ukraina lindore.

Ushtria tregoi se forcat ruse “u përpoqën të përfshiheshin në përleshje dhe operacione stuhie” me “ndihmën e njësive të veçanta dhe grupeve të sabotimit dhe zbulimit” në dy zona rreth Donetskut. Sulmi ishte i pasuksesshëm dhe trupat ruse “u tërhoqën në pozicionet [e tyre] të mëparshme”.

Disa njësi të Divizionit 150 të pushkëve të motorizuar të Rusisë “pësuan humbje të konsiderueshme [të] të paktën 50% të personelit, armëve dhe pajisjeve” në zonën përreth Popasna, rreth 50 kilometra në jugperëndim të Severodonetsk.

Shtabi i Ushtrisë beson se “personeli i armikut është i demoralizuar”. Në zonën Sloviansk në perëndim të Severodonetsk, Rusia ishte “e pasuksesshme” në kryerjen e operacioneve sulmuese në dy zona dhe “u tërhoq pas humbjeve”, tha ushtria.

Rusia gjithashtu “krijoi operacione të pasuksesshme sulmi” në zonën e Bakhmut. Por pavarësisht humbjeve të theksuara nga ushtria ukrainase, pushtuesi vazhdoi me granatime të rënda në të gjithë lindjen.

Më shumë
spot_img
spot_img