Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
67 %
1.5kmh
75 %
Enj
12 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
15 °
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Ushtria ruse sulmon autokolonën me qytetarë ukrainas, 23 të vrarë në Zaporizhzhia

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 23 persona kanë mbetur të vrarë dhe 28 janë plagosur, pasi një raketë goditi një autokolonë civile me makina në rajonin jugor të Zaporizhzhia në Ukrainë.

Guvernatori rajonal, Oleksandr Starukhm  shkroi në Telegram se “një krater i madh ngjitur me një varg automjetesh në qytetin e Zaporizhzhia dëshmon për sulmin e forcave ruse. Dritaret dhe xhamat e përparmë janë thyer”.

Një zyrtar lokal i instaluar nga Rusia fajësoi Ukrainën për sulmin e së premtes. Karvani u godit në orët e para të së premtes, ndërsa njerëzit po përgatiteshin të udhëtonin në pjesën e pushtuar nga Rusia të rajonit për të marrë të afërmit e tyre dhe gjithashtu për të ofruar ndihma humanitare.

“Armiku nisi një sulm me raketa në periferi të qendrës rajonale,” tha kreu rajonal i Zaporizhzhia, Oleksandr Starukh në një postim në mediat sociale, duke e përshkruar atë si “një tjetër akt terrorist” nga Rusia.

Më shumë
spot_img
spot_img