Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Ushtria ruse pushton qytetin e Svitlodarsk në Donetsk

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Forcat  e ushtrisë ruse kanë marrë kontrollin e qytetit Svitlodarsk, në distriktin Bakhmut të rajonit Donetsk të Ukrainës.

Lajmi është bërë me dije nga zyrtarët ukrainas dhe ata të  Republikës Popullore të Donteskut. Zonë kjo e kontrolluar nga rebelët në Ukrainën lindore, e formuar nga separatistët pro-rusë.

albsig

spring

Kreu i administratës ushtarake të Ukrainës Svetlodar, Sergei Goshko, tha se ushtria ruse hyri në qytet në orët e para të mëngjesit të sotëm.

“Ata janë duke e varur leckën e tyre në ndërtesën administrative”, tha Goshko, duke iu referuar flamurit rus. Para fillimit të luftës, Svitlodarsk kishte një popullsi prej 11,000 banorësh.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img