Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.6kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Ushtria e Ukrainës: Trupat ruse “derë më derë” në zonat e pushtuara, rekrutojnë të rinjtë tanë për luftë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Forcat ruse po kryejnë kontrolle “derë më derë” në zonat e pushtuara të Ukrainës, duke kërkuar për të rinj në moshë rekrutimi, tha të hënën ushtria ukrainase.

“Në territoret e pushtuara përkohësisht, vazhdojnë masat e mobilizimit, gjatë të cilave forcat okupuese kryejnë kontrolle derë më derë dhe bëjnë listat e burrave në moshë rekrutimi,” tha në një deklaratë Komanda Operacionale e Ukrainës.

Forcat ruse gjithashtu kanë shtuar kontrollet e dokumenteve në pikat e kontrollit, duke e bërë “sa më të vështirë të jetë e mundur” largimin nga zonat e pushtuara, vijon deklarata.

Moska thotë se do të “vazhdojë konsultimin” me banorët e rajoneve Zaporizhzhia dhe Kherson për të përcaktuar kufijtë e saktë të rajoneve të Ukrainës që pretendohet se janë aneksuar nga Rusia.

“Sa i përket Khersonit dhe Zaporizhzhisë (rajonet), ne do të vazhdojmë konsultimet me popullsinë e këtyre rajoneve”, tha zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov të hënën, kur u pyet për të sqaruar kufijtë e territoreve të aneksuara nga Federata Ruse.

Më shumë
spot_img
spot_img