Hapësire reklamuese

Social Bomb

Ushqimi “i vogël” që mbron zemrën, ndihmon tretjen dhe forcon sistemin imunitar

Shkruar nga Newsbomb
Ushqimi “i vogël” që mbron zemrën, ndihmon tretjen

Një farë e vogël, pjesë përbërëse e kuzhinës greke, por edhe aziatike, afrikane dhe të Lindjes së Mesme, përmban shumë përbërës jashtëzakonisht të dobishëm për zemrën, kockat dhe mbrojtjen e trupit.

Susami është një element kryesor i kuzhinës ndërkombëtare, me gjurmët më të hershme që datojnë në 6000 para Krishtit në Egjipt.

Farat e susamit përmbajnë proteina dhe vitamina B, të cilat mbështesin nivelet e shëndetshme të energjisë. Tre lugë fara susami përmbajnë 5 gram proteina si dhe sasi mbresëlënëse të vitaminave B tiaminë, niacinë, vitaminë B6 dhe folate. Proteina luan rolin e saj të veçantë për të ndihmuar trupin të mbajë dhe të ndërtojë inde dhe muskuj të shëndetshëm.

Susami konsiderohet veçanërisht i dobishëm për shëndetin e zorrëve, falë bollëkut të fibrave, të cilat trajtojnë probleme të tilla si diarreja dhe kapsllëku. Përveç kësaj, fibra e tretshme ushqen bakteret e shëndetshme në mikrobiomën e zorrëve, duke ndihmuar në përmirësimin e shëndetit jo vetëm të sistemit të tretjes, por të gjithë trupit.

Zinku, vitamina E dhe komponimet bimore që përmbahen në farat e susamit kontribuojnë në forcimin e mbrojtjes së trupit . Zinku është një mineral i njohur për aftësinë e tij për të rritur përgjigjen imune, ndërsa vitamina E është një vitaminë e tretshme në yndyrë që vepron si një antioksidant, duke reduktuar inflamacionin dhe duke luftuar radikalet e lira që shkaktojnë sëmundje.

Për sa i përket përbërjeve bimore, susami është veçanërisht i pasur me lignan(sesamol, sesamin dhe sesamolin), fitosterolet dhe flavonolet. Një rishikim i provave të publikuara në Molecules zbuloi se këto lignanë kanë veti antioksiduese, anti-inflamatore dhe madje edhe antikancerogjene, ndërsa mbështesin rregullimin e sheqerit në gjak dhe ngadalësojnë procesin e plakjes.

Shumë nga lëndët ushqyese që gjenden në farat e susamit të përmendur më sipër mbrojnë gjithashtu zemrën. Yndyrnat e pangopura mund të përmirësojnë nivelet e kolesterolit në gjak duke reduktuar gjithashtu inflamacionin. Fibrat që përmbajnë gjithashtu ndihmojnë në uljen e kolesterolit , duke parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të zemrës. Në të njëjtën kohë, magnezi dhe vitamina E kontribuojnë në uljen e presionit të gjakut. Prandaj, vaji i susamit mbledh përfitime të ngjashme.

Farat e susamit janë të pasura me fosfor dhe magnez, dy minerale që luajnë një rol jetik në formimin e kockave. Kur bëhet fjalë për kyçet, studimet tregojnë se susami në fakt mund të nxisë formimin e kondrociteve. Kondrocitet janë blloqet ndërtuese të kërcit, indit lidhës që mbron nyjet, duke ofruar përfitime terapeutike për ata që vuajnë nga osteoartriti.

Farat e susamit janë të pasura me fosfor dhe magnez, dy minerale që luajnë një rol jetik në formimin e kockave. Kur bëhet fjalë për kyçet, studimet tregojnë se susami në fakt mund të nxisë formimin e kondrociteve. Kondrocitet janë blloqet ndërtuese të kërcit, indit lidhës që mbron nyjet, duke ofruar përfitime terapeutike për ata që vuajnë nga osteoartriti.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese