Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Ushqimi i shëndetshëm/ Pesë ndryshime të vogla që mund të bëjnë një ndryshim të madh

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7dd0d055aeb88a891f9f64449c68618b

Ushqimi i shëndetshëm mund të ndjehet si një sfidë e pakapërcyeshme kur jeta lëviz me shpejtësi gjithmonë e më shumë.

Ndryshimet minimale mund të kenë një ndikim të madh në shëndetin tuaj.

Këto këshilla të fshehta dhe të shëndetshme do t’ju ndihmojnë për një ushqim të shëndetshëm dhe një trup të shëndetshëm.

1.Ulni sheqerin

Zgjidhni versione të reduktuara të sheqerit si fasulet e pjekura, ketchup, rrathët e spagetit ose salcat e konservuara.

2. Hani më pak mish

Qiqra, kek i thatë dhe hamburgerë pa mish janë kudo tani me veganizëm dhe vegjetarianizëm në rritje për njerëzit që kanë marrë një vendim për të zvogëluar marrjen e produkteve të kafshëve. Mishi është një burim i mirë i proteinave, vitaminave dhe mineraleve, por Departamenti i Shëndetësisë këshillon të hani vetëm 70g mish të kuq të gatuar dhe të përpunuar në ditë si një zgjedhje më e shëndetshme. Provoni të hani mish me cilësi të mirë vetëm një ose dy herë në javë, dhe përdorni fasule, thjerrëza, tofu ose kërpudha në recetat tuaja të zakonshme si një burim alternativ.

3. Ulja e kripës

Shtatëdhjetë e pesë përqind e kripës që hamë gjendet në ushqimet e përditshme të tilla si buka, snacks, drithërat në mëngjes, ushqimi i konservuar dhe vaktet e gatshme. Të rriturit duhet të konsumojnë vetëm rreth një lugë çaji kripë në ditë (6g). Hiqni pak ushqime të kripura si proshutë, djathë, karkaleca deti, sallam, dhe shkoni për versione të reduktuara të kripës së përbërësve thelbësorë siç janë kubikët e stokut, salcat, salca e sojës ose perimet e konservuara.

4. Hani më shumë fibra

Fibrat janë thelbësore për tretjen e shëndetshme, por thjesht nuk hamë sa duhet. Fondacioni Britanik i të Ushqyerit rekomandon që të rriturit të hanë 30g në ditë, por marrja mesatare ditore aktualisht është 17-20g mjaft e varfër.

Ju nuk keni pse ta filloni ditën me një tas me drithëra, provoni ushqime që janë natyrshëm të pasura me fibra si, fruta dhe perime të pasura me fibra si banane, mjedra, brokoli ose karota, ose arra dhe fara.

5. Përqendrohuni në ushqimin tuaj

Ky mashtrim kërkon që ju të mos bëni pothuajse asgjë. Nëse përqendroheni në atë që po hani, vendosni thikën dhe pirunin midis kafshimeve dhe hani pak më me mendje, atëherë mund ta gjeni veten të ndiheni më të kënaqur dhe të bëni zgjedhje më të shëndetshme. Nëse hamë pa i kushtuar vëmendje ose ndërsa bëjmë diçka tjetër, atëherë po humbasim kënaqësinë e ngrënies. Marrja e kohës suaj gjithashtu ndihmon trurin tuaj të dijë kur ndiheni të ngopur më shpejt, kështu që shmangni mbingarkesën, dhe gjithashtu ndihmon tretjen e ushqimit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img