Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Ursula von der Leyen jep lajmin e mirë: AstraZeneca aplikon për miratimin e përdorimit të vaksinën në EMA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c903e414f7839682c2f663cc9feb9c53

AstraZeneca e Universiteti i Oksfordit, kanë aplikuar për autorizim për vaksinën e tyre kundër  COVID-19 në agjencinë evropiane të barnave.

Lajmin e ka bërë me dije presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen me anë të një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se vlerësimi i vaksinës do të bëhet me shpejtësi.

“Lajme te mira! AstraZeneca ka aplikuar në EMA për autorizimin e vaksinës në BE. Sapo vaksina të marrë një mendim pozitiv shkencor, ne do të punojmë me shpejtësi të plotë për të autorizuar përdorimin e saj në Evropë,” shkruan Leyen në postimin e saj.

Nëse miratohet nga EMA dhe nga Komisioni Evropian, vaksina AstraZeneca do të bëhej vaksina e tretë ndaj koronavirusit në bllok pas miratimit të vaksinës BioNTech-Pfizer dhe Modernës.

Më shumë

spot_img
spot_img