Tirana
scattered clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
40 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Urdhër-ekzekutivi i Biden, reagon Ambasada e SHBA në Tiranë: Jetik për integrimin e rajonit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka firmosur dje (më datë 8 qershor 2021) urdhrin-ekzekutiv, i cili parashikon bllokimin e pasurive dhe jo vetëm, të zyrtarëve të korruptuar, apo dhe atyre që cënojnë me veprimet apo ligjëratat e tyre, mbarëvajtjen në Ballkanin Perëndimor.

Në lidhje me këtë lajm ka reaguar edhe Ambasada e SHBA në Tiranë, e cila thotë se ky urdhër është një mjet jetik drejt arritjes së këtij qëllimi të përbashkët për integrimin e rajonit në strukturat Europiane dhe Euro-Atlantike .

“Presidenti Joe Biden miratoi një Urdhër Ekzekutiv (E.O.) të ri dje, i cili autorizon përdorimin e sanksioneve kundër personave të përfshirë në një sërë aktivitetesh destabilizuese në Ballkanin Perëndimor, përfshirë personat e angazhuar në përpjekje që kërcënojnë paqen, sigurinë dhe stabilitetin rajonal; cënojnë proceset demokratike; dhe përfshihen në korrupsion në lidhje me rajonin ndër aktivitete të tjera. Një referencë e qartë për Shqipërinë bën të qartë se Urdhëri Ekzekutiv është në përputhje me punën që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kanë bërë për të integruar rajonin në strukturat Europiane dhe Euro-Atlantike. Urdhëri Ekzekutiv i djeshëm është një mjet jetik drejt arritjes së këtij qëllimi të përbashkët,” thuehet në reagimin e Ambasadës.

Pjesa e zbardhur nga urdhri i Joe Biden

E gjithë prona dhe interesat në prona që janë në Shtetet e Bashkuara, ose që janë ose vijnë më tej në posedim ose kontroll të ndonjë personi (qytetari) të Shteteve të Bashkuara, të personave të mëposhtëm, janë të bllokuara dhe nuk mund të transferohen, paguhen, eksportohen, tërhiqen, ose tregtohen ndryshe: çdo person i përcaktuar nga Sekretari i Thesarit, në konsultim me Sekretarin e Shtetit: (të shpallurit non-grata)

– Nëse je përgjegjës ose bashkëpunëtor në, ose të përfshihesh drejtpërdrejt ose indirekt në veprime ose politika që minojnë proceset demokratike ose institucionet në Ballkanin Perëndimor;

– Nëse je përgjegjës ose bashkëpunëtor, ose të përfshihesh drejtpërdrejt ose indirekt në korrupsionin në lidhje me Ballkanin Perëndimor, përfshirë korrupsionin nga, në emër të, ose të lidhur me një qeveri në Ballkanin Perëndimor, ose një zyrtar aktual ose ish-qeveritar në çdo nivel të qeverisjes në Ballkanin Perëndimor, të tilla si keqpërdorimi i pasurive publike, shpronësimi i pasurive private për përfitime personale ose qëllime politike, ose ryshfet;

– Nëse ka asistuar materialisht, sponsorizuar ose siguruar financiarisht, materiale ose mbështetje teknologjike, ose mallra ose shërbime për, ose në mbështetje të çdo personi, prona dhe interesat e tij në pronë janë bllokuar në përputhje me këtë urdhër;

-Nëse është në pronësi ose të kontrollohet nga, ose të ketë vepruar ose pretenduar të veprojë për, ose në emër të, drejtpërdrejt ose indirekt, të çdo personi pasuria dhe interesat e tij në pronë janë bllokuar në përputhje me këtë urdhër.

Më shumë
spot_img
spot_img