Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
1.5kmh
75 %
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
17 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Uragani më vdekjeprurës në historinë e Floridas, shkon në 10 numri i viktimave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një përpjekje e madhe kërkimi dhe shpëtimi po vazhdon në Florida pas uraganit Ian, i cili shkatërroi një pjesë të madhe në të gjithë shtetin amerikan. Të paktën 10 persona kanë vdekur në shtet, por zyrtarët kanë frikë se numri i konfirmuar mund të rritet ndjeshëm.

Joe Biden ka paralajmëruar se stuhia e kategorisë një mund të jetë uragani më vdekjeprurës në historinë e Floridës, me një “humbje të konsiderueshme jetësh”. Ian tani po lëviz në brendësi të vendit dhe po shkon drejt Karolinës së Veriut dhe Jugut.

Një ndërprerje energjie është ende duke prekur rreth 2.2 milionë shtëpi dhe biznese në Florida.

Ujërat e përmbytjeve kanë qenë aq të rënda sa kanë bllokuar disa njerëz në shtëpitë e tyre, thanë zyrtarët, me Gardën Kombëtare që shkon derë më derë në qytetin e Orlandos për të shpëtuar të bllokuarit.

10 vdekjet që janë konfirmuar ishin të gjitha në qarkun jugperëndimor Charlotte, i cili pa erëra të forta. Joseph Tiseo, një komisioner lokal, i tha BBC-së se zona kishte një “ngjarje të jashtëzakonshme me erë që zgjati për 12 orë rresht… ishte brutale”.

Më shumë
spot_img
spot_img